Історична довідка
Історія ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» починається 6 лютого 1927 року зі створення сільськогосподарської агрошколи. В перші роки існування сільськогосподарська школа не мала приміщення для теоретичних занять і уроки проводилися в приміщенні колишнього монастиря, а практичні заняття прямо в полі.
Перший випуск школа зробила в 1928 році – 112 агрономів. В 1929 р. школу з новим набором було переведено в Двурічне Харківської губернії, а потім в м. Куп'янськ і там на основі цієї школи було організовано технікум механізації сільського господарства.
В 1930 р. було збудовано перше приміщення для школи і в цьому ж році набрали групи трактористів і комбайнерів, які закінчили курси в 1931 р. В 1931–1932 рр. готували виключно трактористів і комбайнерів, бо в країні не вистачало механізаторів. В ці роки випускали по 2 набори – восени і весною. В 1933 р. будують майстерні для практичних занять, завозять техніку, токарні станки і готують токарів, слюсарів, трактористів, комбайнерів, будівельників, бухгалтерів, ковалів, садівників, бджолярів для всієї України. До 1929 р. наші землі були відділками радгоспу «Тополі» Троїцького району, а в 1929 р. було створено новий радгосп «Учбовий».
Велика Вітчизняна війна змінила трудовий ритм радгоспу і сільськогосподарської школи. Викладачі і курсанти цієї школи пішли захищати Батьківщину. На початку 1944 р. після окупації школа механізації зробила свій перший набір – групу дівчат – майбутніх механізаторів. Після випуску цієї групи, 10 жовтня 1944 р було відкрито РУ №11, яке готувало токарів, слюсарів, трактористів, комбайнерів, будівельників, ковалів. Воно проіснувало до 1949 р.
З 1950 по 1953 р.р. цей учбовий заклад називався Нижньо-Дуванська школа механізації сільськогосподарського господарства Міністерства радгоспів УССР. За період існування ця школа підготувала більше 6 тисяч спеціалістів с/г з таких спеціальностей: тракторист, комбайнер, механік відділку, водій, токар, слюсар, електрик, коваль, столяр, десятник-будівельник, помічник комбайнера, машиніст самохідних косилок, бджоляр, садовод, бухгалтер, агроном.
В 1954 році на основі рішення Вересневого Пленуму ЦК КПРС школу механізації с/г було передано в Міністерство Трудових резервів і перейменовано в училище механізації с/г №4.
До 1975 училище мало різні строки навчання – однорічний і дворічний. В 1975 р. воно було перетворене в середнє. Тепер разом з професією учні мають змогу одержати і середню освіту. Училище готувало кадри механізаторів для колгоспів і радгоспів Сватівського, Кремінського, Попаснянського і Троїцького районів.
Поряд з традиційною професією – тракторист-машиніст широкого профілю в училищі ведеться підготовка майстрів-упорядників по технічному обслуговуванню і ремонту обладнання тваринницьких ферм і комплексів, майстрів по технічній діагностиці сільськогосподарської техніки, водіїв автомобілів категорії «С», комбайнерів, перепідготовка трактористів для роботи на тракторах Т-150К, К-700.
Філія училища, яка знаходиться в м. Сватове, готувала юнаків і дівчат з таких професій: бджоляр, бухгалтер, лаборант-обліковець молока на тваринницьких фермах та комплексах, каменяр, штукатур, оператор по ветеринарній обробці тварин, препаратор ветеринарний. З 1963 р. училище мало назву Сватівське сільське професійно-технічне училище №4. В 1990 р. училище отримує нову назву - Хомівське професійно-технічне училище №114.
Навчально-матеріальна база училища постійно збільшувалася. Так за п’ять років в училищі було збудовано: три навчальних корпуси на 930 посадових місць, п’ятиповерховий гуртожиток на 360 місць, їдальня на 360 місць, лазня і медпункт. В 1987 р. збудовано три двоповерхові будинки на 48 квартир для інженерно-педагогічних робітників.
Училище має автодром площею 5 га, який зайняв ІІ місце в країні, а також трактодром площею 2,8 га. Довкілля і позакласні міроприємства учні проводять в будинку культури, який було збудовано в 1986 році і має 360 посадочних місць.
В 1990 році училище отримало назву – Хомівське професійно-технічне училище №114 і готує воно тепер трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, слюсарів по ремонту сільськогосподарських машин та обладнання, водіїв категорії «С». Училище підготувало з 1966 року по 1990 рік 6 тисяч водіїв категорії «С» для лав Радянської Армії. За час чвого існування училище підготувало спеціалістів для сільського господарства 40 тисяч. В 1996 році в училище прийшов природній газ, що покращило побутові умови працівників училища, а також учнів.
В 2004 р відкрито професію «Кухар. Кондитер». В 2006 р. Хомівське професійно-технічне училище №114 було реорганізовано в Державний професійно-технічний навчальний заклад «Сватівський професійний аграрний ліцей».